Benátky

Zdravím,

letošní dovolenou jsme prožili s manželem a synem v kempu v Caorle, v sev. Itálii. Strávili jsme tam spoustu krásných chvil, mezi nejsilnější zážitky patří první setkání mého 3letého syna s mořem, a pak náš společný výlet do Benátek.

Benátky ve mně zanechaly hluboké dojmy, které byly tak silné, že jsem musela některé z nich promítnout na papír, aby se jimi má mysl nezaobírala pořád dokola.

Třeba vás zaujmou, nebo alespoň nalákají k návštěvě tohoto města. Věřte, že je o co stát:-)

 

BENÁTKY

Perla v mořském zálivu, nebo pomalu se vylidňující atrakce pro turisty?

     Město nádherné až k zbláznění, historie a genius loci dýchající na zvědavce z každého kamene, na každém kroku, dokáže vyrazit dech a očarovat svou pohádkovou krásou.

     A přesto se už záchvěvy minulého bytí, zapsané nesmazatelně do každé cihly, každého kousku padající omítky, jen mizivě odrážejí v kdysi tolik čarovné plavbě gondoliéra. Plaví se stále, nyní však za ziskem. Jak romanticky působily chvilky, tolikrát popsané a ztvárněné umělci, strávené na gondole a doprovázené zpěvem jejího lodivoda. Jenže to už je dávno pryč, zůstalo jen zdání a matný odlesk původního kouzla.

     Zdání – to je přesně to, co se snaží město zachovat. Zdání velikosti, důležitosti, stálosti minulého…

    Jde ale o záchranu toho, co činí Benátky tolik výjimečnými a krásnými, nebo pouze honba za snadným ziskem? Dojme krávu, dokud ještě dýchá! Dokud vše nesmete a neskryje mořská hladina jako bájnou Atlantidu.

   Jak by asi vypadaly Benátky, kdyby je opustil i ten poslední turista? Poloprázdné ulice, zavřené obchody se suvenýry, jen tak tak přežívající kavárničky. Všudypřítomné chátrání v koutech, kam dopadá méně světla a pohledů návštěvníků, pytle s odpadky a žebrající lidé.

    Náměstí sv. Marka je bezpochyby dechberoucím holdem lidské tvořivosti, zručnosti a citu pro krásu. Celé Benátky jsou překrásné, snové a nezapomenutelné.

    Přesto si myslím, že tak trochu zapomínají na to, že karneval pořádají jen jednou za rok. Jakoby město a lidé, kteří jej tvoří, nosili masku, věděli o tom a rozhodli se ji nesundat.

      Už nikdy.

 

4 odpovědi na “Benátky”

  1. Ježíš Martino,to je tak překrásně napsané.Dočetla jsem,koukám a čtu znovu,nemůžu se odtrhnout!Teď když píšu, mám myšlenky stále u tohoto článku,opravdu se ti to podařilo krásně vyjádřit.Budu se těšit na další články ahoj a piš tvá mamča

  2. Nádherně napsané. Já se do Benátek chystám už několik let, jenže to komplikuje má snaha o rodinnou dovolenou. Manžel už v Benátkách byl a nijak ho to k další návštěvě neláká. Snad se mi už letos podaří vyrazit. 🙂

    1. Dobrý den, děkuji za reakci i pochvalu:-) Benátky jsou nádherné a určitě stojí za návštěvu. Pravdou je, že se synem bych tam už znovu nejela, pro děti to není. Město má své kouzlo, ale i druhou skrytou tvář, o níž jsem psala. Držím palce, aby vám to vyšlo a byli jste spokojeni. A určitě napište, jaký ve vás Benátky zanechaly dojem:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.